Duński system świadczeń urlopowych bardzo różni się od naszego. W pierwszej kolejności pracownik musi uzbierać dni i pieniądze wakacyjne. Pieniądze zbiera się od 1. stycznia do 31. grudnia, ale mogą zostać wypłacone dopiero w następnym roku, po 1. maja. Łącznie przysługuje 25 dni urlopu na rok.
Oczywiście pracownik może iść na urlop w okresie zbierania pieniędzy urlopowych, ale nie otrzyma pieniędzy za te dni, ponieważ nie uzbierał pieniędzy wakacyjnych za poprzedni rok.
W przypadku gdy zatrudnienie miało charakter krótkoterminowy i pracownik kończy z nami współpracę, jako pracodawca przelewamy zebrane przez pracownika pieniądze wakacyjne na fundusz wakacyjny (FerieKonto). Pracownik muso złożyć wniosek o wypłatę swoich pieniędzy wakacyjnych do urzędu obsługującego fundusz wakacyjny. Pracownik ma tylko 3 tygodnie od zakończenia współpracy na złożenie wniosku.
Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie swojego rachunku bankowego w NemKonto (najlepiej zrobić to od razu po rozpoczęciu współpracy), wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i po otrzymaniu instrukcji listem aktywować konto. Nastepny krok to złożenie wniosku o wypłatę pieniędzy wakacyjnych z FerieKonto na zarejestrowany rachunek bankowy. Wniosek można złożyć tylko jeśli udajemy się na wakacje lub kończymy współpracę i opuszczamy Danię.